Recenze MAD 1300

By | 4 června, 2003

První vlaštovka, po dlouhém boji s časem  a čekání jsem se dostal k napsání minirecenze na zesilovač MAD 1300. To že samotný kousek u mě ležel zhruba tři měsíce než jsem  jej zapnul je sice smutné ale není to až tak  moje chyba. Vzhledem k návštěvnosti těchto stránek (viz třeba toplist) a tomu že jsem nabízel recenzi zdarma jsem čekal trochu větší ohlas. Ale asi je jednodušší bastlit a vyrábět do skříně a kritizovat jiné než svou práci dál „vlkům na roztrhání“. Chtěl bych taky podotknout že mě výrobce ničím neuplatil, nic mi nenabídl, ba naopak jsem ještě zaplatil 250 kč poštovného za poslání zesáku zpět (protože jsem zapoměl že ho prostě zpátky poslat musím a že mě to bude stát peníze, i když pokud by jste mi někdo chtěli poslat nějaké peníze klidně můžete složenkou na adresu firmy, já už si je vyzvednu a budu na vás v dobrém vzpomínat) Překvapilo, mě že i někteří dovozci zvučných jmen, kteří si velmi rádi dělají zadarmo reklamu nestáli o tento test (a že by podle jejich stránek měli co nabídnout). Proto v danou chvíli má jediného vítěze.

Protože je první, je pravděpodobné že později tuto recenzi ještě doplním nebo opravím, proto se zkusím omezit pouze na prokazatelně změřitelné a zhodnotitelné věci. NEBUDU hodnotit zvuk, možná že si řeknete na co taková recenze, ale již několikrát jsem zde psal, 1000 lidí = 2000 uší = 2002 hudebních požadavků a názorů. Na víc nevěřím že si někdo koupí zesilovač bez toho aniž by jej slyšel a zvuk se mu líbil. Další kriterium bylo aby zesilovač pokud možno zůstal funkční a abych v něm nic nepájel.

Rozdělil bych to na několik částí :

  1. údaje výrobce
  2. manuál
  3. technické parametry zjistitelné běžným měřením
  4. celkový popis
  5. výhrady, pochvaly a připomínky, (budou korespondovat s články o nákupu zesilovače)
  6. celkové hodnoceni

 

1.

  •  frekvenční rozsah 20-20kHz
  • zpoždění signálu 3 usec
  • rychlost předběhu 40V/usec
  • činitel tlumení 300:1
  • odstup s/š 100dB
  • harmonické zkreslení 0,06%
  • intermodulační zkreslení 0,015%
  • dosahovaný výkon 4 W 2*650W
  •                              8 2*400W
  •                 můstek do 8W 1*1300W

Zesilovač byl doručen v kartónové krabici s polystyrénovou vystélkou a kupodivu jej přepravní společnost tentokrát nerozbila.

2.

vzhledem, k tomu, že zařízení je určeno pro profesionální použití je rozsah popisu v manuálu dostačující a nečinil mi problémy zařízení uvést do provozu.

3.

běžným měřením zjistíme:

dosahovaný výkon na dané zátěži, zde mohu uvést že parametry deklarované výrobcem splňuje

frekvenční rozsah :na daném rozmezí nebyl při pozorování na osciloskopu vidět pokles, takže splňuje, výrobce udává low pass a high pass filtry : přenášené pásmo bylo bez poklesu cca 5Hz – 35 kHz, pod 5 Hz jsem neměřil, ale čekal bych ořezání dole někde kolem 30 – 40 Hz (nebo aspoň tech udávaných 20hZ nebo mám blbě zcejchovaný generátor) —- doplnění výrobce: zesilovač je vybaven limiterem vstupního signálu, tento je na jedné desce s low pass filtrem a u tohoto typu nebyl zapnut —- nahoře byl pokles kolem 35kHz ale je pravdou že zesilovač přenesl i zhruba 1,5 MHz (na vstupu max. před limitací, volume na maximum a na výstupu sinusovka tak asi 0,5V — proč se neupálil boucherot nevím)

Jak je z údajů výrobce vidět zesilovač zvládá 4 i 8 ohmovou zátěž, přičemž  můstek umí pouze do 8 ohm.

4. 

vstupní konektory jack 6,3 nebo XLR, symetrický vstup vstupní filtr , výkonová část je řešena jako jednodeska nad chladičem, zvlášt je deska zdroje,  vstupní obvody a deska clipu, výstupní konektory jsou speakony a jsou tři – levý,  pravý, bridge, trafo celkem robustní  o příkonu cca 1350VA, dva graetz můstky a 2*6 kondenzátorů 10g, původně jsem si myslel že jsou paralelně, ale trafo má 4 vinutí po 34V a z nich je poskládáno napájecí napětí konce cca 2*96 V (po usměrnění), předpokládám že toto řešení bylo zvoleno zejména nedostupností kvalitních kondenzátorů na 100V a jejich vysokou cenou. Koncový stupeň obsahuje aspoň pokud jsem dobře počítal 2*6 tranzistorů v plastiku na kanál přišroubovaných zespodu pod deskou na chladič. DPS jak je již standartem s nepájivou maskou.

Vzadu má zesilovač přepínač módu – paralel (dva kanály na vstupu spojeny), stereo (dva kanály odděleny), bridge (dva kanály v protifázi) a přepínač umožňující odpojit výkonovou zem od signálové. Dva ventilátory, vstupní a výstupní konektory, napájecí kabel.

Vpředu jsou potenciometry hlasitosti a led diody pro clip. Při měření klip nasazoval zhruba u 50Vef.

Ochrany standarně proti přehřátí, proti ss složce nad 2V na výstupu, proti tvrdému zkratu a zpožděné připnutí zdroje. Dvouparametrové  řízení otáček ventilátoru pracovalo uspokojivě (podle teploty a podle clipu), při přechodu do klipu byla reakce téměř okamžitá,  bez ohledu na skutečnou teplotu chladiče, a naopak při vyšší teplotě chladiče se ventilátory zpomalovaly až podle poklesu teploty.

5.

pochvala: provedení mechanických částí a sítotisku, kvalitní relé použitá v ochranách, český výrobce (servis pravděpodobně bez problémů zaručen)

kritika: křivě usazené potenciometry kazí dojem

výhrady (nemají vliv na funkci): velikost chladiče (působí subjektivně slabým dojmem, ale při testu v pohodě), nižší mechanická pevnost šasi, u součastně vyráběných kusů již je konstrukce zpevněná (dle inf. výrobce),  v součastné době bych se spíše již přimlouval za jednodeskovou konstrukci (moc drátů)

6.

zesilovač hraje, vevnitř jsou tlusté dráty a spousty poctivého cínu, jeho vcelku příznivý dojem trošičku kazí cena ( na internetu je udávána  19900 vč. dph,  při různých akcích jej lze koupit se slevou cca 10- 20%). Výrobcem je ELMA s.r.o. , www.elmaart.cz

hvězdičky dát nemůžu neboť nemám možnost konkurenčního srovnání, takže pokud se někdo ujíždí na hvězdičkách tak snad příště nebo časem.

Několik pohledů, mírné zakřivení způsobila optika fotoaparátu a blízká vzdálenost, zesilovač je jinak rovný !!!