Přidány originální schémata ke stažení

By | 11 ledna, 2011

Na žádosti našich čtenářů jsem přidal do rubriky ke stažení některá nejpopulárnější schemata,

Zveřejnili jsme schemata a osazovací návody k SDA200-350, SDA500NPN, protect 1_2.

Komentář:

Osazovací návody obsahují schema, soupis součástek a popis osazení a oživení desky. Výkres desky není součástí návodu, ale je patrné, jak má deska vypadat. Stavebnice jsou koncipovány jako jednoduché i pro začínající elektrotechniky a tak, aby ve většině případů fungovaly při dodržení parametrů součástek s „šuplíkovým výběrem“.  Avšak elektrotechnik s dostatečnými zkušenostmi může výrazně vylepšit dosažené parametry – výběrem (nahrazením ) součástek, nastavením pracovních bodů a podobně. Konstrukce vznikaly průběžně  v minulém století (fuj, je to pár let ale zní to hnusně) a existují v několika variantách a verzích. Zveřejněná schemata jsou poslední platné verze komerčně nabízených produktů. Víme, že existuje několik možná tisíc různých klonů těchto zapojení, pokud Vám schema poslouží při opravě těchto klonů k inspiraci, budeme jenom rádi, avšak uváděných parametrů zařízení dosahují pouze na našich originálních deskách.

SDA500NPN – koncové budiče a koncové tranzistory osazujte vždy originálními kvalitními tranzistory, toto zapojení je kritické na kvalitu rozkmitových trandů a výkonového stupně, zejména jejich odolnost – závěrné napětí. Stavebnici sami provozujeme s napájením 90V sym bez problémů, jenom je nutno dodržet minimální impedanci repro v celém používaném frekvenčním rozsahu. POzor, 90V je opravdu hodne, nedělejte to pokud nevíce to to znamená.

SDA-200-350 stavebnice se liší pouze napájecím napětím a použitými tranzistory, totéž SE verze. To NEZNAMENÁ, že postavíte stavebnici se součástkama pro sda 200 a budete to napájet napětím pro SDA350 !!!

Ve verzi 35O je nutno proti návodu osadit T17 a T16 trandy MJE340 a MJE350 nebo lepšími, naopak ve verzi 200 je možno použít jako konce i méně kvalitní trandy.

Protect1_2 – spolehlivá odzkoušená stavebnice ochrany, lze postavit i jako klubko drátů, ale na desce je součástkám lépe. Pozor, nutno nastavit prahy zkratu a podobně. Funguje i naprostým amatérům.

Byť v posledních několika letech nemáme čas se stavebnicím příliš věnovat, věřím, že zveřejnění dokumentace přispěje ke spokojenosti našich zákazníků, případně ukáže cestu i jiným zájemcům. Součástková základna je dnes velmi dostupná, není problém si uvedené součástky naklikat na webu prodejce elektrotech. materiálu.

Pravděpodobně někdy v dubnu jak bude trochu čas dáme do nabídky zbytek aktuálních desky.