Domácí výroba plošných spojů

By | 3 ledna, 2003

V součastné době je domácí výroba podle mne celkem na ústupu, různí výrobci jsou schopni vyrobit v profesionální kvalitě za rozumnou cenu (kolem 30 kč/dm2) desky. Někdy však jiná možnost není, nebo prostě je to levnější, další řádky Vám poradí jak na to. Potřebujeme vhodnou poměděnou desku – je celkem jedno jestli se jmenuje cuprextit nebo jinak, v tuto chvíli je důležité, aby neměla příliš zoxidovaný povrch, pokud Vám někde nabídnou za výhodnou cenu desky s krásnou nazelenalou mapou na povrchu ruce od nich pryč.

Samozřejmě je důležítý i rozměr, měl by být o něco větší než DPS, případně pokud návrh není moc složitý a jsme šikovní, může být deska stejně veliká jako obrazec.
Nejprve potřebujeme získat návrh desky, je celkem jedno jestli používáme nějaký program či kreslíme ručně, výsledkem by měl být z tiskárny vytištěný nebo nakreslený obrazec plošných spojů. Dále se technologie mírně liší, avšak ve všech případech budeme potřebovat jemný smirkový papír, misku pro leptání která můsí být větší než DPS, leptací roztok – dá se koupit i přímo namíchaný, kleštičky nebo něco na uchopení DPS a míchání roztoku. Pro domácí výrobu vpodstatě připadají v úvahu dva způsoby výroby:

  • fotocestou – vyžaduje přece jenom nějakou praxi
  • ruční kresba

    ad fotocesta – v obchodě koupíme světlocitlivou vrstvou opatřenou DPS a vývojku, navíc potřebujeme ještě silnou výbojku nebo sluníčko. U celé sady je většinou přiložen návod, pokud jej najdete, doporučujeme řídit se návodem výrobce sady. Pokud návod není, použijte následující postup:

  • přípravu dělat potmě
  • na DPS přiložíme NEGATIV obrazce plošných spojů
  • osvítíme výbojkou nebo necháme působit sluníčko
  • vyvoláme obrazec a umyjeme zbytek neosvícené fotocitlivé vrstvy

    ad ruční kresba – největším problémem je přenesení obrazce na DPS, lze aplikovat několik způsobů

  • pokud vlastníte plotter (starý, používaný lze koupit v bazaru za 800 – 2000 Kč, pro rýsování se již nehodí, ale pro naše účely je dostačující) a DPS je nakreslena v PC, máte ušetřeno nejvíce práce, stačí zakoupit speciální občejný lihový fix, vložíte jej do hlavy plotteru necháte desku vykreslit a máte vyhráno.
  • další možností je ruční překreslení desky, pokud deska není složitá, stačí obrazec DPS přiložit na desku a přes kopírák jej překreslit, případně jej nakreslit přímo rukou odhadem (tužkou). Pokud máme více či méně úspěšně návrh přenesen, je nutné části, které mají zůstat chránit – buď obtáhnutím lihovým fixem, trubičkovým perem s barvou nebo jemným štětečkem.

    Příprava leptací lázně:
    seženeme misku, do níž se nám deska vleze (stačí misky od nanukového dortu, pokud jsme mlsouni a máme oblíbený takový ten dlouhý 15×30 cm dort od Algidy máme vyhráno – většinou se do ní vleze vše co potřebujeme, dle našich zkušeností jsou velmi vhodné misky používané ve fotolaboratořích), připravíme si kousek dřívka nebo umělé hmoty na míchání roztoku. Všeobecně se pro leptání používají dva různé roztoky:

  • Chlorid železitý – dostupný ve speciálních prodejnách s chemikáliemi pod názvem chlorid železitý, nebo v prodejnách pro elektrotechniky s názvem leptací lázeň (nebo jiným ) a výrazně vyšší cenou.
  • Roztok kyseliny chlorovodíkové a peroxidu vodíku – kyselina je dostupná téměř ve všech drogériích, peroxid vodíku tekutý koupíme v lékarne, v tabletách jej ukradneme nejbližší blondýně. Směs musíme namíchat asi takto: do misky nalijeme kyselinu, vložíme kousek kuprextitu, začneme míchat a postupně doléváme peroxid. Jeho množství záleží na koncentraci (vyšší koncentrace znamená rychlejší průběh leptání, a však vzrůstá nebezpečí podleptání nebo zničení cele desky), pokud tuto činnost děláme poprvé použijeme 3% roztok. Jakmile deska začne uvolňovat bublinky přestaneme dolévat peroxid a vytáhneme vzorek. Při leptání se uvolňuje nebezpečný chlór (vlastní zkušenost – vyleptání jedné desky o rozměru 10*10cm uvolní dostatek chloru k zničení zeleniny na zahradě o rozloze 20*30m – dle směru a velikosti větru.)

    Vlastní leptání:
    Máme připravenou desku, misku, míchátko, leptací roztok a navíc doporučujeme pro případnou neutralizaci kyblík s vodou nebo vodovod.
    Vždy provádíme leptání v dobře větrané místnosti, z důvodu případné záměny roztoků také nedoporučujeme pít.
    Při vlastním leptání směsí kyseliny se uvolňuje teplo, jehož množství závisí na rychlosti leptání, při rychlém leptání může dojít k poškození misky teplem – jedná se o celkem častý jev u nedočkavých lidí – a k následnému vylití roztoku.

  • Do misky nalijeme leptací lázeň a vložíme desku.
  • Roztok pomalu promícháváme a pohledem kontrolujeme stav leptání, v okamžiku, kdy máme pocit, že je leptání u konce, zkontrolujeme kvalitu leptání pohledem proti světlu, zaměříme se na místa se složitějším obrazcem. Pro nedočkavé – leptání klidně může trvat 20 minut i déle dle koncentrace a poměru roztoků !!!
  • Desku hodíme do kbelíku s vodou, kde opláchneme zbytek leptacího roztoku.

    Po leptní musíme desku připravit k pájení, očistíme ji od barvy, zbytků fixu, připadně ochranného laku a pod. Povrch mědi jemně přebrousime smirkovým papírek, desku opláchneme a po oschnutí natřeme roztokem kalafuny v lihu (popř. pájivým lakem). Dle možností po desce nepackáme.
    vyvrtáme všechny otvory pro součástky dle potřeby. Nyní máme desku připravenou k montáži součástek.

    Ještě jednou důrazně upozorňujeme na uvolňování nebezpečných výparů při leptání a na to, že pracujete s nebezpečnými chemikáliem jejichž nesprávným použitím může dojít k těžkému poškození zdraví. Při jakémkoliv kontaktu s lepracím roztokem je nutno inhed zasaženou část umýt vodou, při zasažení očí je nezbytně nutné vždy vyhledat lékaře!!!