Zpětná vazba

By | 16 prosince, 2002

Kde se bere, proč vzniká a jak jí předcházet nebo úplně omezit.

Vzniká uzavřením smyčky mikrofon-reproduktor-mikrofon, tzn. zpětná vazba vzniká vždy, když se mikrofon i reproduktor nachází v jedné místnosti, ve zvláštních případech i pokud je mikrofon (nebo reproduktor) v jiné místnosti, která není akusticky dostatečně oddělena.

Negativním projevem zpětné vazby je „pískání“, tzn. systém začne pracovat jako oscilátor na daném kmitočtu. Podmínkou pro tento jev je, aby zesílení zpětnovazební smyčky bylo větší než 1( tzn. že signál přijímaný mikrofonem z reproduktoru je silnější než z originálního zdroje) a zároveň je signál shodný v amplitudě i fázi. I při opatrné práci se vzniku zv občas nedá zabránit. Naštěstí je vznik většinou dostatečně dopředu signalizován vznikem nestabilních oscilací na různých kmitočtech – systém ještě stabilně „nepíská“ – které samy „od sebe“ občas zmizí. Bohužel však negativně ovlivňují barvu nástrojů. U živého ozvučování většinou vzniká mezi mikrofony a monitorovými cestami, u diskoték mezi mikrofonem a hlavními reproduktory.

Co proti tomu :
Nelezu s mikrofonem před bednu!!!!! velice častý nešvar u různých večírků, zábavných odpoledne a pod. spol. akcí.

Používám jenom kvalitní mikrofony, mikrofon za 300kč pro domácí použití má jinou citlivost a směrovou charakteristiku, takže pro profesionální použití je vhodný pouze za přesně specifikovaných podmínek.
Pokud má můj mixpult (nebo zesilovač) možnost otočení fáze signálu jednotlivých vstupů, udělám to.
Použiju equalizer pro potlačení frekvencí způsobující převážně zpětnou vazbu.
Uberu hlasitost mikrofonu na mixpultu (pokud mám gain tak radši snížím jeho citlivost).
Uberu hlasitost reprobeden.
Použiji speciální procesor pro odstranění zp. vazby.
Zpozdím výstupní signál o cca X milisekund.
Místo mikrofonu uchopím sklenici oblíbeného alkoholického nápoje (a mikrofon vypnu).
Několik vět o námi používaném procesoru……. jmenuje se FEEDBACK DESTROYER SSP 1100 od firmy Behringer. Jeho prvotním úkolem je odstraňovat zpětnou vazbu mezi mikrofonem a monitory (pokud si ho zapojíte kamkoliv tak mezi čímkoliv) 2*10 nezávislých pásem – mimoto funguje jako skvělý parametrický equalizer. V automatickém režimu sám vyhledává zpětnou vazbu podle uživatelem definovaných podmínek – počet filtrů, úroveň…. . V okamžiku zjištění výskytu ji sám potlačí ( tzn. určí si kmitočet vzniku, šířku pásma a úroveň zeslabení). Filtr dosahuje šířky pásma 1/60 oktávy a potlačení až -48dB (krok 3dB) na libovolném kmitočtu!!! V automatickém režimu dochází ke slučování pásem tak, že vždy jeden filtr je volný pro případný vznik další vazby. Dle našich zkušeností je většinou šířka pásma 1-2/60 oktávy a potlačení cca o 6 – 12dB. Jeho použití nám umožnilo zdvojnásobit výkon monitorů.