Ochrana PROTECT I a II – je to šrot ??

By | 23 srpna, 2004

Dostaly se mi od Vás dva rozhořčené ohlasy na naše ochrany. že prý je to šrot, že je tam konstrukční chyba a že je to na houby…

……NENÍ, Ochrana tak jak je navržená je nejjednodušší osvědčenou funkční verzí ochrany reproduktorů. Je pravdou, že jsem tu ochranu vlastnoručně neměl cca 5 let postavenou, ale co moje paměť sahá tak v dobách mládí jsem s ní celkem hodně experimentoval ale už nejsem si vědom co vše uměla než umřela.

Dle některých z Vás  se jednalo o to, že v případě přivedení velkého záporného napětí na vstupu ochrany dle info dojde k rozstřelení kondenzátorů (elyty na 16V) a následně podle způsobu deformace kondíků k připnutí ochrany a tím může dojít k zničení repro.

Teoreticky je podle nás konstrukce  v pořádku a jelikož si nepamatuju co za psí kusy jsem s tím prováděl, tak jsem tedy nechal našeho učně jednu ochranu poskládat a sedl jsem k měření.

Vstupní podmínky: napájení relé +15V, napájecí napětí + 70V,  testovací napětí –72V (víc jsem neměl a tahat velký zdroj na -80 se mi nechtělo, neboť se jednalo jenom o ověření principu).

Princip proč to funguje: rezistory R1 a R2 společně s kondenzátory C2 a C3 slouží pro nastavení časové konstanty připojení při výskytu ss složky (ochrana ve verzi techno potřebuje konstanty velké) a jejím odeznívání (aby nebyl každý basový puls vyhodnocen jako ss) a zároveň se na odporech vytváří úbytek napětí podle odebíraného proudu (v našem případě při záporné složce daný tranzistorem T2) a ten je cca 3 – 4mA. Při kladné složce je otvírán tranzistor T1 a odběr je podobný.

Co bylo změřeno: i přivedl jsem na vstup mínus 72V a s napětím jsem čekal ohlášené exploze, ampérův zápach a stříbrný prach v celé dílně. Nedělo se vůbec nic. Vše pracovalo podle teoretických předpokladů. Měřením jsem zjistil, že za R2 je napětí cca 5,02V a za R1 je 0,6V (napětí přechodu). Procházející proud byl cca 3mA. (ochrana samozřejmě rozepla)

Závěr : pánové, než něco vypustíte z klávesnice nebo jiného komunikačního zařízení jakoukoliv HOVADINU , zopakujte si prosím základy středoškolské elektrotechniky, případně si to ověřte v praxi. Pokud to někomu shořelo, ať si laskavě postaví ochranu FUNKČNÍ  poté něco VYZKOUŠÍ a nakonec blbě kecá. Pokud máte (neopodstatněný)  strach a spoustu peněz navíc na vyhození , nahraďte kondenzátory C2 a C3 bipolárem a za R2 můžete dát proti sobě dvě zenerky 10V, nicméně je to celkem zbytečné.