Přidány originální schémata ke stažení

Na žádosti našich čtenářů jsem přidal do rubriky ke stažení některá nejpopulárnější schemata, Zveřejnili jsme schemata a osazovací návody k SDA200-350, SDA500NPN, protect 1_2. Komentář: Osazovací návody obsahují schema, soupis součástek a popis osazení a oživení desky. Výkres desky není součástí návodu, ale je patrné, jak má deska vypadat. Stavebnice jsou koncipovány jako jednoduché i… Read More »

Něco málo z měření

Byl jsem donucen provést několik málo měření, původně probíhaly na komplementární obdobě SDA350ky, ale pak jsem se rozhodl obdobným způsobem potrápit i SDA200SE. Hlavím důvodem byly i nekonečné teorie na webech a  v konferencích o významu ZNAČKOVÝCH součástek, které jsou podle mnohých nutnou (a někdy i jedinou) podmínkou proto, aby to fungovalo. Základní podmínky : modul… Read More »

Zdroje pro SDA xxx

Nejprve začneme od transformátoru, u stavebnice by mělo být napsáno, jaké napájecí napětí potřebuje, třeba pro SDA200 2x50V(stejnosměrných). Tzn. potřebujeme zdroj, který bude dávat po usměrnění napětí plus 50V, mínus 50V a bude mít vyvedený střed napětí – nulu neboli zem. Z toho nám jednoduše vyplývá potřebné napětí sekundárního vinutí trafa a to je U=X/1,414… Read More »

Novinky mezi stavebnicemi

Nový jednoduchý modulek – stavebnice zesilovače pro úplné začátečníky. Zapojení obsahuje 8 tranzistorů, 7 diod a několik pasivních součástek. Zesilovač je dodáván ve dvou verzích, které se liší výkonovými tranzistory: provedení MOS – pro vyznavače MOS-FETových zesilovačů je připravena jednoduchá verze zesilovače osazená koncovými tranzistory MOS-FET – IRF640 a IRF9640. provedení LINEAR – osazená lineárními… Read More »

Elektrolytické kondenzátory III

5. Formování Formování – nové elektrolytické kondenzátory Nové elektrolytické kondenzátory /případně skladované několik měsíců/ není třeba formovat vůbec. Je ale velmi vhodné přiložením jmenovitého pracovního napětí zkontrolovat jejich svodový proud, zvláště u typů s větší kapacitou a podezřelého původu. Několika minutami měření se tak dá vyhnout nepříjemným překvapením v hotovém přístroji, případně nečekané havárii. K… Read More »

Elektrolytické kondenzátory II

3. Parametry uváděné u kondenzátorů – jmenovitá kapacita (uvedena přímo na pouzdře) a její tolerance – vzhledem k tolerancím při výrobě se kondenzátory vyrábějí s dosti velkou tolerancí, obvykle +-20% a více, nejsou výjimky ani – 30 +50%. Kdysi dávno ve výrobě Tesly řady TE98x byla zaručena tolerance přímo z linky -5  až + 95%. O trochu… Read More »

Elektrolytické kondenzátory I

1. Obecně o elektrolytických kondenzátorech Elektrolytické kondenzátory se vyskytují prakticky v každém elektronickém zařízení, včetně vybavení raketoplánu nebo splachovací automatiky pisoáru. Protože se jedná o pasivní součástku, jejíž vlastnosti jsou podmíněny jistými elektrochemickými procesy, lze považovat elektrolytický kondenzátor jako takový za díl s podstatně zvýšeným činitelem poruchovosti, daleko vyšším než např. v porovnání s rezistorem… Read More »

Úpravy koncového zesilovače s tranzistory IGBT z AR 11/98

Na první pohled poměrně jednoduchá konstrukce, která zlákala spoustu amatérů, toužících postavit si koncový zesilovač většího výkonu. Rozhodnutí ke stavbě pak ještě bylo umocněno zjištěním, že je skutečně zesilovač relativně jednoduchý, osazení levné, do domácích podmínek má i slušný výkon, ostatní parametry téměř excelentní, integrovány obvody ochran přímo na desce zesilovače a součástí stavebního návodu… Read More »

Elektronky VIII – Pentoda

Tetroda se ve své základní funkční podobě komerčního využití /díky svým nectnostem/ nikdy nedočkala. Byla sice vyvinuta zvláštní obměna tetrody, tzv. dvoumřížková elektronka, nazývaná i elektronka se sekundární katodou nebo násobič elektronů, ve které se vývojáři snažili nějak rozumně využít sekundární emise tetrody. Vznikla tak kolem r. 1933 elektronka Philips EE1 či EEP1, původně vyvinutá… Read More »

Ochrana PROTECT I a II – je to šrot ??

Dostaly se mi od Vás dva rozhořčené ohlasy na naše ochrany. že prý je to šrot, že je tam konstrukční chyba a že je to na houby… ……NENÍ, Ochrana tak jak je navržená je nejjednodušší osvědčenou funkční verzí ochrany reproduktorů. Je pravdou, že jsem tu ochranu vlastnoručně neměl cca 5 let postavenou, ale co moje… Read More »